
Galerija Y


Meceni in zbiratelji umetnin

Dogodki in razstave

Galerija Y je bila ustanovljena leta 2015 kot hčerinska galerija krovne Galerije SLOART, z namenom predstavitve in vključitve izbranih umetnikov na umetniški trg sodobne likovne umetnosti. Osnovna ideja galerije je priključitev enega novega avtorja vsako leto v obdobju 10 let. Leta 2024 bo Galerija Y tako zastopala 10 perspektivnih sodobnih slovenskih likovnih umetnikov mlajše in srednje generacije.
Galerija Y bo predstavljala in promovirala izbrane avtorje znotraj strokovne in širše javnosti, zlasti pa si bo prizadevala za uspešno vključitev avtorjev na umetniški trg, sprva na slovenski, nato tudi na tuji trg. Galerija si bo prizadevala tudi za čim bolj celovito podporo avtorjem, tako z vidika pomoči pri produkciji in razstavah, kot tudi z vidika strokovnega mentorstva.
Sašo Vrabič je slikar, ki s svojimi deli pušča izjemno časovno sled našega trenutnega načina življenja ter sodobne družbe v celoti ter posamezniku in družbi odpira vprašanja in poti za razmišljanja, kako in kam naprej.
Sašo je razstavljal že na prelomnem, drugem Trienalu slovenske sodobne umetnosti leta 1997, ki ga je kuriral Peter Weibel. Skupaj z razstavo so se njegova dela umestila v slovensko umetnostno zgodovino, in sicer v razdelek »postmedijskega slikarstva« in sodobne umetnosti, kot jo je leta 2005 zapisal Igor Zabel. Njegov izraz izkazuje vrhunsko risarsko veščino, poleg tega pa izredno senzibilnost za zaznavanje občutka časa in prostora v katerem živi in hkrati sposobnost, da nam to posreduje na način, v katerem se prepletata intimno in družbeno.
Arjan Pregl je slikar, ki se v svojih delih odziva na vsakodnevna socialno-politična dogajanja doma in po svetu. Pri tem uporablja najrazličnejše tehnike in poskuša prikazati svoje mnenje o situaciji na humorni in ironični način.
Arjan Pregl je prejel že več domačih in tujih nagrad in je eden redkih slovenskih umetnikov, ki svoja dela razstavlja v različnih rezidencah, tudi v Evropskem parlamentu. Leta 1998 je diplomiral na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani pod mentorstvom profesorice Metke Krašovec in profesorja Bojana Gorenca. Leta 2001 je na isti akademiji zaključil magistrski študij slikarstva pod mentorstvom profesorja Gorenca in obiskoval študija slikarstva na IUP Indiana University of Pennsylvania (ZDA). Nato je vpisal magistrski študij grafike in ga pod mentorstvom profesorja Lojzeta Logarja končal leta 2004.
Tina Dobrajc je slikarka, ki se v svojem delu osredotoča na raziskovanje ženskih in feminističnih tematik znotraj sodobnega prostora. Ustvarja na področju slikarstva, novih medijev, knjižne ilustracije ter gledališke scenografije.
Tina Dobrajc je prejemnica priznanja Riharda Jakopiča za mlade umetnike (2015), prejemnica plakete Hinka Smrekarja (2016) in nominiranka za nagrado ESSL. Leta 2007 je diplomirala na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani. Leta 2011 je na isti akademiji zaključila magistrski študij slikarstva pod mentorstvom profesorja Hermana Gvardjančiča.
Katarina Hergouth, mag. um. zgod.
Tina Fortič Jakopič, umetnostna zgodovinarka
Dominik Vučkovič, marketing in prodaja
MMag. Damjan Kosec, direktor
Kontakt Galerije Y